Strona główna Opoki | Liturgia na dziś | Baza Mszy Św. | Porozmawiajmy o wierze | Życie Kościoła | Jan Paweł II


www.opoka.org.pl | ePielgrzymka | Baza Mszy Św. | Poinformuj nas | Noclegi | Tapety komórkowe | Księgarnia


Fundator nagrody głównej

Łódź na "kierunku świętość" - dotarła na Jasną Górę!

„Kierunek świętość" - to hasło towarzyszyło w tym roku uczestnikom 86. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę. W środę, 24 sierpnia w godzinach popołudniowych do sanktuarium przybyło 2,3 tys. osób. Piechurów witał metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.Tegoroczne pielgrzymowanie to przede wszystkim dziękczynienie za dar beatyfikacji Jana Pawła II. „To hasło - 'Kierunek świętość', to nasze dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II i podjęcie tych słów w naszym codziennym życiu, by nasze życie też zmierzało do Boga, do świętości" - wyjaśnia ks. Jacek Tyluś, przewodnik pielgrzymki.

„'Kierunek świętość' to najlepszy kierunek, jaki można obrać - mówi Dariusz Husak z obsługi medialnej pielgrzymki - Myślę, że Jan Paweł II nam go wyznaczył, dlatego kierunek świętość, jak najbardziej - polecam wszystkim".

Pielgrzymka podzielona była na 9 grup, w których posługiwało 25 kapłanów, 15 kleryków i 20 sióstr zakonnych. W czasie 4 dni pokonano 130 km. Najmłodszy pielgrzym miał 9 miesięcy, najstarszy 80 lat. Charakterystyczne dla Pielgrzymki Łódzkiej jest to, że pielgrzymi wracają do swoich domów również pieszo.

„Pielgrzymka to bardzo osobiste przeżycie, polecam je każdemu - mówi Monika Sitek, która po raz 8. wyruszyła na pątniczy szlak - To jest dla mnie wyjątkowy czas refleksji i skupienia, którego czasem brakuje w życiu codziennym".

„Staramy się ubogacać słowem, śpiewem; różne konferencje mamy w drodze, tak że czerpiemy ile możemy, jak najwięcej" - opowiada Łukasz. „Myślę, że warto pokonać własne trudności, i w sumie na pielgrzymce jest się sobą prawdziwym, nie można oszukiwać. Po pierwsze to jest Matka Boska Częstochowska, to dla Niej, no i też ze swoimi intencjami się przychodzi, żeby wyprosić jakieś łaski" - wyjaśnia Magda. (posłuchaj)

„To moja 3. pielgrzymka. Pielgrzymowało się pięknie, to są wrażenia nie do opisania. To jest w sercu - potwierdza Elżbieta Woźniak - Dodaje mi to siły, wiary, nadziei i miłości".

„Pielgrzymowałem z łódzką archidiecezją, żeby podziękować za wszystkie łaski, jakie dotychczas dostałem za jej pośrednictwem" - mówi br. Jacek Chamernik z Jasnej Góry.

W tym roku powstała również pielgrzymka rowerowa jako część Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej. 10 rowerzystów wyruszyło 24 sierpnia wcześnie rano spod Łódzkiej Archikatedry i pokonało dystans 130 km. Uczestnikom 1. Pielgrzymki Rowerowej z Łodzi towarzyszył mechanik, pielęgniarka oraz samochód pomocniczy.

*

Pielgrzymi dnia dzisiejszego, przede wszystkim wędrujący z arch. łódzkiej, zgromadzili się na Mszy św. o godz. 19.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Zebranych witał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.

Po Mszy św. rozpoczął się Apel Janogórski. „Matko Kościoła, spraw, ażeby Kościół cieszył się wolnością i pokojem w spełnianiu swojej zbawczej misji. Niech staje się w tym celu dojrzały nową dojrzałością wiary i wewnętrznej jedności. Pomóż nam przemóc opory, trudności i  słabości. Pomóż nam ujrzeć na nowo całą prostotę i godność chrześcijańskiego powołania. Spraw, aby nie brakowało robotników Winnicy Pańskiej, uświęcaj rodziny, czuwaj nad duszą młodzieży i sercem dzieci" - mówił podczas rozważania apelowego abp Władysław Ziółek.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn


Czytaj, słuchaj i zobacz fotorelację na stronach Biura Prasowego Jasnej Góry   

 Ile jeszcze do Częstochowy?

Dzięki Wirtualnej Mapie Pielgrzymek zobaczymy, w jakim tempie pielgrzymki z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Tarnowa i innych miejscowości przesuwają się w kierunku Jasnej Góry. Jak to możliwe? Komórka w kieszeni jednego z pielgrzymów będzie lokalizowana dzięki tzw. triangulacji. Dzięki sygnałowi odbieranemu przez trzy stacje nadawcze, z dużą dokładnością będzie można określić, gdzie znajduje się określona pielgrzymka w danej chwili. Kolorowe linie na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek wskażą, w którym miejscu są poszczególne grupy.

Wszyscy cię usłyszą i zobaczą

"Padła" ci komórka i nie możesz zadzwonić do domu? Mocy doda ci Służba elektryczna - w namiocie podłączyć się możesz do agregatu prądotwórczego i rozgałęźnika. Zabierz tylko zasilacz! Na czterach pielgrzymkach - krakowskiej, tarnowskiej, podlaskiej i radomskiej - każdy będzie mógł podładować akumulatorek telefonu. Nie tylko z Plusa, który wraz z "Opoką" wymyślił wakacyjną akcję. Chcesz, by w domu zobaczyli cię na trasie? Nic prostszego - poleć im pielgrzymkową galerię! Znajdą się na niej reporterskie zdjęcia wydarzeń, zabytków oraz portrety mijanych ludzi i pielgrzymów. To właśnie MMS-y przybliżą atmosferę szlaków do Częstochowy.

Dla tych, którzy iść nie mogą... pielgrzymkowy mikroblog

Jeszcze w latach 90., gdy któraś z rozgłośni radiowych chciała przygotować reportaż z trasy pielgrzymkowej, taśmy magnetofonowe z nagraniami woziło się samochodami zaopatrzenia, np. z piekarni. Komórki były rzadkością, a pokrycie Polski sygnałem danej sieci - niewielkie. Często, gęsto reporter radiowy, nadając relację na żywo, musiał wchodzić na dach samochodu, by "złapać pole". Dziś dość trudno znaleźć miejsce, gdzie telefon komórkowy nie ma zasięgu, a wachlarz możliwych zastosowań znacznie się rozrósł. Przez komórkę transmitować można na żywo do studia wszelkie wydarzenia pielgrzymkowe, wywiady i relacje. Korzystając z bezprzewodowego Internetu, można uzupełniać pielgrzymkową stronę www, a dziennikarze towarzyszący danej grupie prześlą artykuły i wiadomości do redakcji. Dzięki tej samej usłudze z trasy można też wysyłać sms-ami teksty, a mms-ami fotografie i krótkie nagrania audio.

Pielgrzymka z... komórką

Nietrudno było namówić poszczególne grupy pielgrzymkowe do współpracy. Wszelkie służby porządkowe, o głównych przewodnikach nie wspominając, muszą się ze sobą kontaktować i to stale. Już kilkusetosobowa grupa na drodze to spore wyzwanie, a co dopiero pielgrzymka składająca się z kilkunastu tysięcy osób? Poza tym każdy chce wiedzieć, co dzieje się w domu, zwłaszcza gdy zostawił kogoś chorego lub samotnego. Dziś świat zmalał dzięki komórkom i nawet na pielgrzymce nikogo one nie dziwią, choć nie mogą być używane zawsze i wszędzie, o czym stanowi regulamin poszczególnych grup. Słowem - nowoczesne technologie na pielgrzymce? Czemu nie?! Choć - z umiarem...Patroni ogólnopolscy ePielgrzymki

Zgłoś intencję SMSem.
Wyślij "int(a po spacji) Swoja intencje" na numer 661 004 224
.........................................więcej

Logowanie

Login:

Aktualności pielgrzymkowe

Poznańska Piesza Pielgrzymka już w drodze na Jasną Górę32. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę już w drodze! (audio)Ponad 9 tys. pielgrzymów z diec. tarnowskiej już na Jasnej GórzePrzybywajmy na imieniny Maryi, naszej Matki Jasnogórskiej! - Prascy Pomocnicy...Łódź na "kierunku świętość" - dotarła na Jasną Górę!
.........................................więcej


Partner naukowy:

WSB-NLU

Patroni:

PC World Komputer Przewodnik Katolicki

Partner fundacji:

Bank PEKAO SA


© Fundacja "Opoka" 1997-2010