Strona główna Opoki | Liturgia na dziś | Baza Mszy Św. | Porozmawiajmy o wierze | Życie Kościoła | Jan Paweł II


www.opoka.org.pl | ePielgrzymka | Baza Mszy Św. | Poinformuj nas | Noclegi | Tapety komórkowe | Księgarnia


Fundator nagrody głównej

Przybywajmy na imieniny Maryi, naszej Matki Jasnogórskiej! - Prascy Pomocnicy Matki Kościoła i Wieruszów

Dziś, tj. 25 sierpnia trwa kolejny dzień pieszego pielgrzymowania na Odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. Jako jedna z pierwszych na Jasną Górę dotarła 28. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. Dziś również przybyła Piesza Pielgrzymka z Wieruszowa, z paulińskiej parafii, która miała do pokonania 100 km drogi.Jako jedna z pierwszych na Jasną Górę dotarła 28. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. W 2 grupach wędrowało 160 osób. Wyruszyli 16 sierpnia spod kościoła Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku (obecnie Konkatedra Diecezji Warszawko-Praskiej). W czasie 10 dni przemierzono ok. 200 km.

„Nasza główna intencja, w której już od wielu lat chodzimy, to jest w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, bo Ruch Pomocników Matki Kościoła został założony przez kardynała. A w tym roku dodatkowo dziękowaliśmy za beatyfikację bł. Jana Pawła II i modliliśmy się także za obecnego papieża Benedykta XVI i światowe spotkanie młodzieży w Madrycie" - wylicza ks. Piotr Śliwka.

„Jestem 4. raz w Praskiej Pielgrzymce Pieszej. Modlimy się o  beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Pragniemy, aby pielgrzymka była owocna" - mówi Maria Przeździecka.

Pielgrzymka przychodzi do Częstochowy na 26 sierpnia - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej - jest to święto patronalne Pomocników Matki Kościoła. Pątnicy docierają do celu wędrówki 25 sierpnia, wieczorem po Apelu prowadzą czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej, a 26 sierpnia po uroczystej sumie odpustowej następuje rozwiązanie pielgrzymki.

Ruch Pomocników Matki Kościoła powstał z inicjatywy Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w trudnym okresie historii, gdy Kościół był prześladowany i niszczony, czynił wszystko, aby uratować wiarę w Polsce. W tym zmaganiu całkowicie zawierzył Maryi, obecnej w  Bożej ekonomii zbawienia i wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do współdziałania z Matką Kościoła. Aktem inicjującym Ruch Pomocników Matki Kościoła jest List pasterski Stefana kardynała Wyszyńskiego, ogłoszony na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969 r.

zobacz więcej: www.pielgrzymka.info.pl/index.php

*

Dziś również przybyła Piesza Pielgrzymka z Wieruszowa, z  paulińskiej parafii, która miała do pokonania 100 km drogi. Pielgrzymi będą uczestniczyć w uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze przez 3  dni. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa bł. Jana Pawła II „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie".

„Była to pielgrzymka dziękczynna, aczkolwiek jak zawsze z charakterem pokutnym - wyjaśnia o. Andrzej Grad, przewodnik pielgrzymki - Podczas drogi chcieliśmy doświadczyć tego, że Bóg nieustannie wychodzi nam naprzeciw" - dopowiada o. Andrzej Grad. „Pielgrzymka była piękna, bezpieczna, bo wszyscy szczęśliwie doszli. Wszystko było możliwe, bo wczoraj zmęczenie, upał, a dzisiaj niesamowita ulewa" - opowiada o. Kazimierz Maniecki, proboszcz parafii w Wieruszowie (posłuchaj).

Pielgrzymka z Zawiercia, z parafii śś. Piotra i Pawła Apostołów, miała charakter dziękczynny oraz pokutny, a hasło przewodnie pielgrzymki to „Rekolekcje w drodze". „Było czasami ciężko, trudno się szło, nogi bolały, padał deszcz, ale przyszliśmy i wiem, że na pewno nie będę żałował tej decyzji" - mówił gimnazjalista Dawid Knera, pielgrzym z Zawiercia (posłuchaj).

„Pierwszego dnia mieliśmy straszny upał, i w tym skwarze musieliśmy iść i ofiarować to Matce Najświętszej, a w drugim dniu znowu mieliśmy burzę, która była przeciwnością pierwszego dnia" - opowiada Justyna Mazur, pątniczka z Poręby.

*

Przez cały dzisiejszy dzień do sanktuarium przybywają wciąż piesze grupy pątnicze. I tak według planu Matce Bożej Jasnogórskiej pokłonić się mają:

- Sulmierzyce
- Wola Krzysztoporska
- Koluszki
- Kościelec
- Praszka + Targoszyce
- Zawiercie-Miasto
- Kłobuck
- Zawiercie-Poręba,
- Siemkowice
- Dobroń
- Wieruszów
- Wielgomłyny
- Olsztyn k./Cz-wy
- Myszków
- Sosnowiec
- Włoszczowa
- Rząśnia, Kraszkiewice, Kiełczygłów
- Opatów
- Żytno
- Bożykowa
- Rząśnia
- Mykanów
- Mierzyn
- Koziegłowy
- Koziegłówki
- Kodrąb
- Przyrów
- Przystajń, Truskolasy, Panki
- Złoty Potok
- Krzepice, Giebłudź Borowno
- Kłomnice
- Brzeźnicka, Niegowa
oraz Trnawa /Słowacja/

cdn.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn, jj


Czytaj, słuchaj i zobacz fotorelację na stronach Biura Prasowego Jasnej Góry   

 Ile jeszcze do Częstochowy?

Dzięki Wirtualnej Mapie Pielgrzymek zobaczymy, w jakim tempie pielgrzymki z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Tarnowa i innych miejscowości przesuwają się w kierunku Jasnej Góry. Jak to możliwe? Komórka w kieszeni jednego z pielgrzymów będzie lokalizowana dzięki tzw. triangulacji. Dzięki sygnałowi odbieranemu przez trzy stacje nadawcze, z dużą dokładnością będzie można określić, gdzie znajduje się określona pielgrzymka w danej chwili. Kolorowe linie na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek wskażą, w którym miejscu są poszczególne grupy.

Wszyscy cię usłyszą i zobaczą

"Padła" ci komórka i nie możesz zadzwonić do domu? Mocy doda ci Służba elektryczna - w namiocie podłączyć się możesz do agregatu prądotwórczego i rozgałęźnika. Zabierz tylko zasilacz! Na czterach pielgrzymkach - krakowskiej, tarnowskiej, podlaskiej i radomskiej - każdy będzie mógł podładować akumulatorek telefonu. Nie tylko z Plusa, który wraz z "Opoką" wymyślił wakacyjną akcję. Chcesz, by w domu zobaczyli cię na trasie? Nic prostszego - poleć im pielgrzymkową galerię! Znajdą się na niej reporterskie zdjęcia wydarzeń, zabytków oraz portrety mijanych ludzi i pielgrzymów. To właśnie MMS-y przybliżą atmosferę szlaków do Częstochowy.

Dla tych, którzy iść nie mogą... pielgrzymkowy mikroblog

Jeszcze w latach 90., gdy któraś z rozgłośni radiowych chciała przygotować reportaż z trasy pielgrzymkowej, taśmy magnetofonowe z nagraniami woziło się samochodami zaopatrzenia, np. z piekarni. Komórki były rzadkością, a pokrycie Polski sygnałem danej sieci - niewielkie. Często, gęsto reporter radiowy, nadając relację na żywo, musiał wchodzić na dach samochodu, by "złapać pole". Dziś dość trudno znaleźć miejsce, gdzie telefon komórkowy nie ma zasięgu, a wachlarz możliwych zastosowań znacznie się rozrósł. Przez komórkę transmitować można na żywo do studia wszelkie wydarzenia pielgrzymkowe, wywiady i relacje. Korzystając z bezprzewodowego Internetu, można uzupełniać pielgrzymkową stronę www, a dziennikarze towarzyszący danej grupie prześlą artykuły i wiadomości do redakcji. Dzięki tej samej usłudze z trasy można też wysyłać sms-ami teksty, a mms-ami fotografie i krótkie nagrania audio.

Pielgrzymka z... komórką

Nietrudno było namówić poszczególne grupy pielgrzymkowe do współpracy. Wszelkie służby porządkowe, o głównych przewodnikach nie wspominając, muszą się ze sobą kontaktować i to stale. Już kilkusetosobowa grupa na drodze to spore wyzwanie, a co dopiero pielgrzymka składająca się z kilkunastu tysięcy osób? Poza tym każdy chce wiedzieć, co dzieje się w domu, zwłaszcza gdy zostawił kogoś chorego lub samotnego. Dziś świat zmalał dzięki komórkom i nawet na pielgrzymce nikogo one nie dziwią, choć nie mogą być używane zawsze i wszędzie, o czym stanowi regulamin poszczególnych grup. Słowem - nowoczesne technologie na pielgrzymce? Czemu nie?! Choć - z umiarem...Patroni ogólnopolscy ePielgrzymki

Zgłoś intencję SMSem.
Wyślij "int(a po spacji) Swoja intencje" na numer 661 004 224
.........................................więcej

Logowanie

Login:

Aktualności pielgrzymkowe

Poznańska Piesza Pielgrzymka już w drodze na Jasną Górę32. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę już w drodze! (audio)Ponad 9 tys. pielgrzymów z diec. tarnowskiej już na Jasnej GórzePrzybywajmy na imieniny Maryi, naszej Matki Jasnogórskiej! - Prascy Pomocnicy...Łódź na "kierunku świętość" - dotarła na Jasną Górę!
.........................................więcej


Partner naukowy:

WSB-NLU

Patroni:

PC World Komputer Przewodnik Katolicki

Partner fundacji:

Bank PEKAO SA


© Fundacja "Opoka" 1997-2010