Strona główna Opoki | Liturgia na dziś | Baza Mszy Św. | Porozmawiajmy o wierze | Życie Kościoła | Jan Paweł II


www.opoka.org.pl | ePielgrzymka | Baza Mszy Św. | Poinformuj nas | Noclegi | Tapety komórkowe | Księgarnia


Fundator nagrody głównej

Trasa Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych

19. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyrusza z Warszawy 5-15 sierpnia 2010 r.
Szczegółowy plan trasy Pielgrzymki znajdziesz na stronach Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej >>> tutaj

Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej
ul. Deotymy 41, 014-441 Warszawa
Tel/fax /0-22/ 837-42-61, e-mail: ksnaw@ksnaw.pl

Na początku 1992 r. niepełnosprawni, którzy do tej pory brali udział w ogólnych pielgrzymkach z Warszawy na Jasną Górę zgłosili postulat zorganizowania własnej pielgrzymki, dostosowanej do potrzeb pątników na wózkach. Należało w szczególny sposób wytyczyć trasę, tak żeby większą część stanowiły odcinki z dobrą nawierzchnią, zapewnić dobre warunki noclegowe, zorganizować sprzęt i serwis techniczny, znaleźć wielu zdrowych wolontariuszy, gotowych do dziesięciodniowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zadania te wziął na siebie doświadczony kwatermistrz WAPD - ks. Stanisław Jurczuk wraz z ekipą. W ciągu czterech miesięcy wszystko zostało przygotowane i 5 sierpnia 1992 r. Pierwsza Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyruszyła z kościoła św. Józefa na warszawskim Kole. Składała się początkowo z dwóch grup, do których zapisało się ok.250 pątników zdrowych i niepełnosprawnych. Do Częstochowy dotarli oni w jednej, za to wyjątkowo zżytej grupie. Od tego czasu każdego roku przybywa pielgrzymów (w 2007 r. było ich ok. 850,
w tym 150 na wózkach inwalidzkich).

Hsło JESTEŚMY: towarzyszy nam od pierwszej pielgrzymki, umieszczane na plakietkach
i plakatach. Wyraża w największym skrócie ideę, jaka nam przyświeca.

My po prostu jesteśmy:

  *dziećmi Bożymi, zakochanymi w Czarnej Madonnie

  *ludźmi, jak inni, choć pozbawionymi pewnych sprawności

  *katolikami, mającymi prawo do uczestniczenia w zbiorowych formach kultu

  *obywatelami Polski, cieszącymi się wolnością wyznawania wiary, przemieszczania się swobodnie po kraju i korzystania ze wszelkich możliwości spędzania wolnego czasu

* i dlatego nie w autokarze, nie w pociągu, nie na ramionach innych braci pielgrzymów, ale na piechotę, w drodze do Częstochowy JESTEŚMY


P
atronowie grup:

Njdłużej towarzyszy nam św. Wawrzyniec i jego przeświadczenie, że jesteśmy skarbami Kościoła,
św. Kamil, dla którego Jezus był w każdym potrzebującym pomocy,

bł. Unici Podlascy, wierni aż do męczeńskiej śmierci,

św. Józef - patron naszego Stowarzyszenia

św. Michał Archanioł - wymarzony opiekun każdego z nas.

kolor - ogólny błękitny, obecnie każda grupa ma swój własny.

Plakietki - od początku z niebieskim zarysem Jasnej Góry, z wynalazkiem, który od razu przypadł wszystkim do gustu - przypadkiem "zrobiły" się za duże i w ten sposób znalazło się na nich miejsce na wpisanie imion. Od pierwszej pielgrzymki większość pątników zna się z imienia.

Służby pielgrzymkowe - pielgrzymkę obsługują takie służby jak: medyczna, techniczna, ekologiczna, łączność, kwatermistrzowska, wszystkie są znakomite.

Pierwsza pielgrzymka - maleńka grupa, ambitnie podzielona między wspaniałych patronów: św. Wawrzyńca i św. Alberta, już przy rogatkach Warszawy zlała się w jedno z powodu chronicznej niesprawności sprzętu. To, że było nas tak mało i znaliśmy się po imieniu, wytworzyło niepowtarzalną atmosferę jedności. U samego celu została nazwana „miłym przerywnikiem między innymi pielgrzymkami" Ciągle wspominana przez weteranów (w rożnym wieku).

Radość - jaką mamy, kiedy na trasie naszej pielgrzymki z każdym rokiem coraz częściej spotykamy miejscowych niepełnosprawnych.

Wódz - ksiądz Stanisław Jurczuk - najbardziej znana, bo i najbardziej charakterystyczna postać. Wszystkie grupy czekają na moment, kiedy brodata postać (w rozmaitych nakryciach głowy) wielkimi krokami zbliży się i powie coś krzepiącego, poklepie po ramieniu albo popcha wózek. Rewelacyjny organizator, mózg każdej pielgrzymki, samorodny talent pedagogiczny, wymagający od siebie i od innych szef... A przy tym wszystkim - po prostu BRAT.


Przewodnikiem Pielgrzymki jest Ks. Stanisław Jurczuk.

 


Ile jeszcze do Częstochowy?

Dzięki Wirtualnej Mapie Pielgrzymek zobaczymy, w jakim tempie pielgrzymki z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Tarnowa i innych miejscowości przesuwają się w kierunku Jasnej Góry. Jak to możliwe? Komórka w kieszeni jednego z pielgrzymów będzie lokalizowana dzięki tzw. triangulacji. Dzięki sygnałowi odbieranemu przez trzy stacje nadawcze, z dużą dokładnością będzie można określić, gdzie znajduje się określona pielgrzymka w danej chwili. Kolorowe linie na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek wskażą, w którym miejscu są poszczególne grupy.

Wszyscy cię usłyszą i zobaczą

"Padła" ci komórka i nie możesz zadzwonić do domu? Mocy doda ci Służba elektryczna - w namiocie podłączyć się możesz do agregatu prądotwórczego i rozgałęźnika. Zabierz tylko zasilacz! Na czterach pielgrzymkach - krakowskiej, tarnowskiej, podlaskiej i radomskiej - każdy będzie mógł podładować akumulatorek telefonu. Nie tylko z Plusa, który wraz z "Opoką" wymyślił wakacyjną akcję. Chcesz, by w domu zobaczyli cię na trasie? Nic prostszego - poleć im pielgrzymkową galerię! Znajdą się na niej reporterskie zdjęcia wydarzeń, zabytków oraz portrety mijanych ludzi i pielgrzymów. To właśnie MMS-y przybliżą atmosferę szlaków do Częstochowy.

Dla tych, którzy iść nie mogą... pielgrzymkowy mikroblog

Jeszcze w latach 90., gdy któraś z rozgłośni radiowych chciała przygotować reportaż z trasy pielgrzymkowej, taśmy magnetofonowe z nagraniami woziło się samochodami zaopatrzenia, np. z piekarni. Komórki były rzadkością, a pokrycie Polski sygnałem danej sieci - niewielkie. Często, gęsto reporter radiowy, nadając relację na żywo, musiał wchodzić na dach samochodu, by "złapać pole". Dziś dość trudno znaleźć miejsce, gdzie telefon komórkowy nie ma zasięgu, a wachlarz możliwych zastosowań znacznie się rozrósł. Przez komórkę transmitować można na żywo do studia wszelkie wydarzenia pielgrzymkowe, wywiady i relacje. Korzystając z bezprzewodowego Internetu, można uzupełniać pielgrzymkową stronę www, a dziennikarze towarzyszący danej grupie prześlą artykuły i wiadomości do redakcji. Dzięki tej samej usłudze z trasy można też wysyłać sms-ami teksty, a mms-ami fotografie i krótkie nagrania audio.

Pielgrzymka z... komórką

Nietrudno było namówić poszczególne grupy pielgrzymkowe do współpracy. Wszelkie służby porządkowe, o głównych przewodnikach nie wspominając, muszą się ze sobą kontaktować i to stale. Już kilkusetosobowa grupa na drodze to spore wyzwanie, a co dopiero pielgrzymka składająca się z kilkunastu tysięcy osób? Poza tym każdy chce wiedzieć, co dzieje się w domu, zwłaszcza gdy zostawił kogoś chorego lub samotnego. Dziś świat zmalał dzięki komórkom i nawet na pielgrzymce nikogo one nie dziwią, choć nie mogą być używane zawsze i wszędzie, o czym stanowi regulamin poszczególnych grup. Słowem - nowoczesne technologie na pielgrzymce? Czemu nie?! Choć - z umiarem...Patroni ogólnopolscy ePielgrzymki

Zgłoś intencję SMSem.
Wyślij "int(a po spacji) Swoja intencje" na numer 661 004 224
.........................................więcej

Logowanie

Login:

Aktualności pielgrzymkowe

Poznańska Piesza Pielgrzymka już w drodze na Jasną Górę32. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę już w drodze! (audio)Ponad 9 tys. pielgrzymów z diec. tarnowskiej już na Jasnej GórzePrzybywajmy na imieniny Maryi, naszej Matki Jasnogórskiej! - Prascy Pomocnicy...Łódź na "kierunku świętość" - dotarła na Jasną Górę!
.........................................więcej


Partner naukowy:

WSB-NLU

Patroni:

PC World Komputer Przewodnik Katolicki

Partner fundacji:

Bank PEKAO SA


© Fundacja "Opoka" 1997-2010