Strona główna Opoki | Liturgia na dziś | Baza Mszy Św. | Porozmawiajmy o wierze | Życie Kościoła | Jan Paweł II


www.opoka.org.pl | ePielgrzymka | Baza Mszy Św. | Poinformuj nas | Noclegi | Tapety komórkowe | Księgarnia


Fundator nagrody głównej

Trasa pielgrzymki Krakowskiej

29 Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę wyrusza na szlak w dniach 4-11 sierpnia 2009 r.

 

Regionalny patron medialny e-Pielgrzymka.pl

 

Oficjalna strona internetowa Pielgrzymki Krakowskiej:  http://pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl/

Trasa Pielgrzymki

Piesza Pielgrzymka Krakowska podzielona jest od kilkunastu lat na 8 wspólnot, idących oddzielnymi trasami.

 

 Szczegółowe trasy wspólnot 

Wspólnota 1
Wspólnota 2
Wspólnota 3
Wspólnota 4
Wspólnota 5
Wspólnota 6
Wspólnota 7
Wspólnota 8

Historia pielgrzymki

Od lat 70 tych pielgrzymki krakowscy chodzili w ramach Pielgrzymki Warszawskiej w ramach grupy 17. Była to tzw. grupa „biała". Jej przewodnikami byli ks. Józef Jachimczak CM oraz ks. Józef Jończyk.
Po zamachu na życie Ojca Św. Jana Pawła II (13 maja na Placu Św. Piotra w Rzymie) studenci Krakowa jako wyraz protestu wobec zła zorganizowali w Krakowie, odwołując wcześniej planowane tradycyjnie Juwenalia) tzw. „Biały Marsz", który przeszedł 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń (miejsca Mszy Św. Jana Pawła II, podczas Jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny) na Krakowski Rynek. Kilkaset tysięcy młodzieży i mieszkańców Małopolski, pod przewodnictwem Ks. Kardynała F. Macharskiego modliło się o życie Jana Pawła II.

Idea Białego Marszu oraz doświadczenia z pielgrzymowania warszawskiego doprowadziły do zorganizowania w sierpniu 1981 roku Pierwszej Pieszej Pielgrzymki z Wawelu Na Jasną Górę. Obecnie pielgrzymka podzielona jest na 8 członów, wychodzących z Krakowa (4 człony) i z róznych miejsc Małopolski.
Pielgrzymka idzie przepięknym Szlakiem Orlich Gniazd łączącym Kraków, dawną stolicę Polski, a zarazem stolicę św. Stanisława, biskupa i męczennika, a później stolicę Ojca Świętego Jana Pawła II jako biskupa krakowskiego z Częstochową, skąd Matka Boża od sześciu wieków opiekuje się naszą Ojczyzną jako Królowa Polski. 27 lat temu, w 1981 r. poszliśmy z pielgrzymką do Czarnej Madonny podziękować Panu Bogu za cudowne ocalenie Jana Pawła II, modląc się w Jego intencji i w intencji umiłowanej Ojczyzny. Dobrze pamiętamy majowe wieczory przepojone modlitwą o zdrowie cudem uratowanego Ojca Świętego. Wtedy, 17 maja 1981 r. nasza modlitwa wyrażona była w „Białym Marszu" studentów i mieszkańców Krakowa uwieńczonym wołaniem wypełnionego po brzegi krakowskiego Rynku o zwycięstwo cywilizacji miłości. Pamiętamy też kwietniowe dni 2005 r., a szczególnie 7 kwietnia, gdy po odejściu Jana Pawła II do domu Ojca studenci zorganizowali inny, kilkusettysięczny „Biały Marsz Wdzięczności" z Rynku na krakowskie Błonia jako dziękczynienie Bogu za dar Jego życia.

Corocznie pielgrzymka idzie w Intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Myślą zaś przewodnią tegorocznego pielgrzymowania są słowa: „Bądźmy uczniami Chrystusa". Stałym terminem pielgrzymki jest data 6-11 sierpnia.Ile jeszcze do Częstochowy?

Dzięki Wirtualnej Mapie Pielgrzymek zobaczymy, w jakim tempie pielgrzymki z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Tarnowa i innych miejscowości przesuwają się w kierunku Jasnej Góry. Jak to możliwe? Komórka w kieszeni jednego z pielgrzymów będzie lokalizowana dzięki tzw. triangulacji. Dzięki sygnałowi odbieranemu przez trzy stacje nadawcze, z dużą dokładnością będzie można określić, gdzie znajduje się określona pielgrzymka w danej chwili. Kolorowe linie na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek wskażą, w którym miejscu są poszczególne grupy.

Wszyscy cię usłyszą i zobaczą

"Padła" ci komórka i nie możesz zadzwonić do domu? Mocy doda ci Służba elektryczna - w namiocie podłączyć się możesz do agregatu prądotwórczego i rozgałęźnika. Zabierz tylko zasilacz! Na czterach pielgrzymkach - krakowskiej, tarnowskiej, podlaskiej i radomskiej - każdy będzie mógł podładować akumulatorek telefonu. Nie tylko z Plusa, który wraz z "Opoką" wymyślił wakacyjną akcję. Chcesz, by w domu zobaczyli cię na trasie? Nic prostszego - poleć im pielgrzymkową galerię! Znajdą się na niej reporterskie zdjęcia wydarzeń, zabytków oraz portrety mijanych ludzi i pielgrzymów. To właśnie MMS-y przybliżą atmosferę szlaków do Częstochowy.

Dla tych, którzy iść nie mogą... pielgrzymkowy mikroblog

Jeszcze w latach 90., gdy któraś z rozgłośni radiowych chciała przygotować reportaż z trasy pielgrzymkowej, taśmy magnetofonowe z nagraniami woziło się samochodami zaopatrzenia, np. z piekarni. Komórki były rzadkością, a pokrycie Polski sygnałem danej sieci - niewielkie. Często, gęsto reporter radiowy, nadając relację na żywo, musiał wchodzić na dach samochodu, by "złapać pole". Dziś dość trudno znaleźć miejsce, gdzie telefon komórkowy nie ma zasięgu, a wachlarz możliwych zastosowań znacznie się rozrósł. Przez komórkę transmitować można na żywo do studia wszelkie wydarzenia pielgrzymkowe, wywiady i relacje. Korzystając z bezprzewodowego Internetu, można uzupełniać pielgrzymkową stronę www, a dziennikarze towarzyszący danej grupie prześlą artykuły i wiadomości do redakcji. Dzięki tej samej usłudze z trasy można też wysyłać sms-ami teksty, a mms-ami fotografie i krótkie nagrania audio.

Pielgrzymka z... komórką

Nietrudno było namówić poszczególne grupy pielgrzymkowe do współpracy. Wszelkie służby porządkowe, o głównych przewodnikach nie wspominając, muszą się ze sobą kontaktować i to stale. Już kilkusetosobowa grupa na drodze to spore wyzwanie, a co dopiero pielgrzymka składająca się z kilkunastu tysięcy osób? Poza tym każdy chce wiedzieć, co dzieje się w domu, zwłaszcza gdy zostawił kogoś chorego lub samotnego. Dziś świat zmalał dzięki komórkom i nawet na pielgrzymce nikogo one nie dziwią, choć nie mogą być używane zawsze i wszędzie, o czym stanowi regulamin poszczególnych grup. Słowem - nowoczesne technologie na pielgrzymce? Czemu nie?! Choć - z umiarem...Patroni ogólnopolscy ePielgrzymki

Zgłoś intencję SMSem.
Wyślij "int(a po spacji) Swoja intencje" na numer 661 004 224
.........................................więcej

Logowanie

Login:

Aktualności pielgrzymkowe

Poznańska Piesza Pielgrzymka już w drodze na Jasną Górę32. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę już w drodze! (audio)Ponad 9 tys. pielgrzymów z diec. tarnowskiej już na Jasnej GórzePrzybywajmy na imieniny Maryi, naszej Matki Jasnogórskiej! - Prascy Pomocnicy...Łódź na "kierunku świętość" - dotarła na Jasną Górę!
.........................................więcej


Partner naukowy:

WSB-NLU

Patroni:

PC World Komputer Przewodnik Katolicki

Partner fundacji:

Bank PEKAO SA


© Fundacja "Opoka" 1997-2010